Umów się na wizytę
733-091-600

USG jamy brzusznej

 

Badanie USG jamy brzusznej umożliwia ocenę stanu wielu narządów wewnętrznych, jak chociażby wątroba, nerki, trzustka czy śledziona. Pozwala na rozpoznanie zarówno drobnych, jak i poważnych wad w ich funkcjonowaniu oraz nieprawidłowości w budowie. W ramach profilaktyki USG jamy brzusznej warto wykonywać nawet profilaktycznie, szczególnie jeśli w rodzinie pojawiały się przypadki zachorowań na nowotwory. Kiedy należy zrobić USG, jak przebiega samo badanie i w jaki sposób się do niego przygotować?

usg jamy brzusznej warszawa

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych i ma szerokie zastosowanie w diagnostyce różnego rodzaju chorób wewnętrznych. Jest badaniem łatwo dostępnym oraz stosunkowo niedrogim na tle innych metod obrazowania, ale jednocześnie bardzo dokładnym. W związku z tym, że USG jamy brzusznej pozwala na pozyskanie obrazu w czasie rzeczywistym, już w trakcie trwania badania możliwe jest rozpoznanie nieprawidłowości i zdiagnozowanie źródła dolegliwości.

Kiedy warto wykonać badanie usg jamy brzusznej?

Wskazań do wykonania USG jamy brzusznej jest wiele, między innymi należą do nich:

 • powiększony obwód brzucha
 • żółtaczka
 • uczucie ucisku i bólu w obrębie brzucha
 • zmiany narządów wewnętrznych stwierdzone podczas badania palpacyjnego
 • problemy z oddawaniem stolca i moczu
 • gorączka o nieustalonym źródle

USG jamy brzusznej umożliwia między innymi:

 • wykrycie torbieli i nieprawidłowych mas tkankowych w narządach
 • stwierdzenie występowanie złogów w układzie moczowym czy pęcherzyku żółciowym
 • ocenę wielkości narządów
 • stwierdzenie obecności płynu w jamie brzusznej
 • sprawdzenie, czy węzły chłonne są powiększone

Jak przygotować się do badania?

Przed przystąpieniem do badania USG jamy brzusznej trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Na dzień przed badaniem unikaj ciężkostrawnych posiłków i napojów gazowanych, a w razie potrzeby zażyj lek przeciwdziałający wzdęciom. Jeśli USG odbywa się rano, bądź na czczo, jeśli w godzinach popołudniowych – zjedz lekki posiłek, najpóźniej 6 godzin przed. W przypadku USG układu moczowego lub prostaty pij dużo wody niegazowanej i nie opróżniaj pęcherza moczowego bezpośrednio przed badaniem.

Przebieg badania

W USG wykorzystywane są fale dźwiękowe bardzo wysokich częstotliwości, które są uznawane za nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. W związku z tym badanie jest całkowicie bezpieczne i można je wielokrotnie powtarzać. Wykonuje się je za pomocą sondy, przesuwając ją po powierzchni brzucha w miejscu badanego narządu. Użycie specjalistycznego żelu pozwala na dokładny kontakt głowicy aparatu ze skórą i zapobiega odbijaniu się fal. Na ekranie monitora ultrasonografu widoczny jest pełen obraz danego narządu, a badanie kończy się przygotowaniem opisu z jego wynikiem i dokumentacją zdjęciową.